AKTUALITY

Český rozhlas Vysočina

Ve čtvrtek 21. listopadu 2019 jsem byl na pozvání Heleny Dvořákové hostem vysílání Dobré dopoledne v Českém rozhlese Vysočina.
Zde je záznam vysílání: 

https://vysocina.rozhlas.cz/digitalni-fotografie-zpusobila-na-internetu-jakesi-tsunami-rika-cestovatel-8113036

 

 

 

 

 

Výstava: Island - fotografie krajiny

V prosinci 2019 a lednu 2020 bude v prostorách hlavní vrátnice Jaderné elektrárny Dukovany výstava fotografií s názvem: Island - fotografie krajiny. Výstavní soubor jsem rozšířil o nové fotografie z letošního roku, kdy jsem Island navštívil hned třikát - v únoru, červencei a srpnu a na přelomu září a října. 

Hlavní vrátnice JE Dukovany je volně přístupná veřejnosti každý den včetně sobor, nedělí a svátků 24 hodin denně. 

 

 

 

Setkání
povídky z Islandu

V polovině ledna 2019 vyšla moje osmá knížka věnovaná Islandu - soubor povídek.
Formát 115x155 mm, vázaná v tvrdých deskách, laminovaný přebal, 136 stran. Slavnostní křest knížky se uskutečnil při 18. Islandském dni v Městské knihovně v Praze dne 30. března 2019.  Kmotrem nebyl nikdo jiný, než islandský umělec - spisovatel, hudebník a básník Aðalsteinn Ásberg Sigurðsson. Tumočila naše nejvýznamnější překladatelka Marta Bartošková.

Byla to pro mne velká čest. 
 


 

 

 

 

 

 

 

 


Island  -  fotografie krajiny

Výstava v Muzeu Vysočiny v Třebíči v galerii Tympanon. 
Vernisáž 17. ledna 2019 v 17 hodin. Výstava skončila.

 

 

 

Island známý a neznámý

Pod tímto názvem se uskutenčila moje přednáška o Islandu  v brněnské hvězdárně v planetáriu v úterý 19. 3.
Sál byl vyprodaný do posledního místa. Kdo se tam nedostal, může celou předášku shlédnout zde.
Přednáška se konala pod patronací cestovní kanceláře Periscop, s níž již dlouhá leté spolupracuji.

 

 

Vernisáž výstavy v Muzeu Vysočiny v Třebíči 17. ledna

Mezi účastníky vernisáže byla i senátorka paní Hana Žáková
 

Island - země vzdálená​

NOVINKA

V listopadu 2018 přišla na pulty knihkupectví moje třetí fotografická publikace Island - země vzdálená, celkově již moje sedmá kniha, věnovaná Islandu. Předchozí dvě fotografické publikce - Island - země neznámá a Island - země včera zrozená jsou již vyprodané. Tentokrát jde o knihu černobílých fotografií.

Podrobnosti o knize jsou zde.

 

Sto let islandské suverenity

V Česku na nás v současné době pomalu z každého „koutu“ vykukuje připomínka, že rok 2018, je rokem 100. výročí vzniku Československa.  Úmyslně nepíšu vzniku „samostatného Československa“, jak se téměř všude uvádí, protože by tím bylo řečeno, že před rokem 1918 existovalo jakési „nesamostatné Československo“, ale ono neexistovalo – jak všichni dobře víme – vůbec. A nově vzniklé Československo byl státní novotvar. A toto Československo se stoletého jubilea nedočkalo.

Ale, my, milovníci a přátelé (a někteří doslova fanatici) Islandu bychom si měli připomenout, že rok 2018 je i rokem 100. výročí suverenity Islandu. Dnem 1. prosince 1918 vstoupila v platnost smlouva s Dánskem, kterým Island získal suverenitu a s Dánskem zůstal jenom v personální unii – tvořenou hlavou dánského krále. Dánsko se s Islandem jednorázově vyrovnalo převodem dvou miliónů dánských korun a od té doby mělo ve své gesci už pouze zahraniční vztahy, ochranu vod a Nejvyšší soud. Ten si však Islanďané záhy vytvořili svůj vlastní – takže z minulosti zůstaly jen první dvě oblasti. Island si začal své záležitosti spravovat sám.

Island, který byl samostatný  od dob počátku osídlování až do roku 1262, kdy se pod nátlakem podřídil norskému králi Hákonu Gissurovi, tedy v roce 1918 získal zpět svoji samostatnost.

Vyhlášení Islandské republiky 17. června 1944 bylo tečkou za celým procesem postupného vymaňování islandského národa z područí Dánska, pod nějž Island patřil od roku 1382.

(Více a podrobněji viz Helena Kadečková: Dějiny Islandu, 2001)

Na Islandu se letošní celý rok nese ve znamení tohoto významného jubilea a já jsem si dovolil přispět malinkatou „troškou do mlýna“ a vytvořil pro radost sobě (a snad možná i někomu dalšímu) jakési logo tohoto krásného výročí.

Ať žije Island!

Island - Koktejl

Právě vyšlo speciální číslo cestovatelského časopisu Koktejl - tentokrát věnované celé Islandu. Historie, příroda,
zajímavosti, cestování... o všem se čtenář může dočíst. A kdo se chystá na Island, jistě zde najde nejeden tip pro svoji cestu.
Se "skromností sobě vlastní" smiley dodávám, že jsem troškou do mlýna přispěl i já článkem o bývalé rybí továrně v Djúpavíku a zejména o cestování po islandském vnitrozemí, což je moje specialita.

Kdo časopis nesežene, může si o něj napsat na adresu:
CZECH PRESS GROUP a.s.,  Klíšská 1432/18, Ústí nad Labem 400 01

Hezké počtení!

 

 

 

 

 

 

Island - 111 nej...

Kapesní obrazový průvodce po Islandu.

Podrobnosti jdou zde.

 

 

 Island autem 4x4

Průvodce po vnitrozemí Islandu.

 

Podrobný popis všech vnitrozemských cest Islandu (jsou označené písmenem F a mohou na ně pouze auta s pohonem všech čtyřech kol). Praktický průvodce pro všechny, kdo se chtějí vydat ať svým, či půjčeným autem 4x4 do tajuplného vnitrozemí.

 

Podrobnosti o knížce jsou zde.

 

Kniha: Island - země včera zrozená

V roce 2007 jsem vydal v ČR vůbec první fotografickou publikaci věnovanou Islandu s názvem Island, země neznámá. V současnosti je již beznadějně vyprodaná a proto přicházím s jejím pokračováním v podobě knihy Island - země včera zrozená.  Kniha byla slavnostně pokřtěna na 12. Islandském dni 15. června v Městské knihovně v Praze. Podrobnosti jsou zde.

Formát knihy 24 x 22 cm, 156 stran, křídový papír, vázaná, laminovaný přebal. Úvodní text český a anglický. Podrobnosti jsou zde.

Kniha byla vydána za podpory CK Periscope Skandinávie a Skupiny ČEZ.

Kniha je vyprodaná.