Setkání, povídky z Islandu

V lednu 2019 vyšla moje osmá knížka věnovaná Islandu - soubor povídek s názvem Setkání. 
Formát 115x155 mm, 136 stran, vázaná v tvrdých deskách, laminovaný přebal. 

Závěrečná poznámka v knížce: 
 

Mezi realitou a fantazií

Knížka Setkání – s podtitulem povídky z Islandu – obsahuje 18 příběhů na rozhraní reality a fantazie, jejichž hrdinové se setkávají s všedními i nečekanými situacemi, ale také se svými představami, se svou minulostí a možná i budoucností. A v těchto setkáních mohou nacházet sami sebe, nebo naopak sami sobě se vzdalovat.

Zpočátku reálný popis islandské krajiny, silnice číslo 1, nebo horské cesty, a jména známých míst. Skoro jako byste četli cestopis. Před očima se vám vybavují statické obrázky z fotografií či filmů, které jste někdy někde viděli, nebo dokonce přímo z vašich snímků a vzpomínek, pokud jste již Island navštívili. Ano, to místo znám, tam jsem byl, o něm jsem slyšel, napadne mnohé v průběhu čtení rozehrávajícího se příběhu. Ale při jeho pokračování započnete váhat; je to vůbec pravda, nebo výtvor autorovy fantazie? Nakonec dočtete poslední řádky a necháváte v sobě obsah dozrát i s jeho překvapivým koncem. Může se vás zmocnit pocit, že vlastní příběh začíná až poslední větou.

Hlavou se vám honí spousta otázek, že by déjà vu? Možná ještě jednou přelétnete očima celý text, možná se vrátíte znovu na začátek. Nebo vám zvědavost nedá a vy se pustíte do další povídky. Nakonec knihu zavřete a necháváte plynout své vlastí myšlenky a sny. Je to stejné, jako když listujete fotografickou publikací. Něco vás donutí zastavit se, přemýšlet, vzpomínat, tvořit svůj vlastní příběh. 

Julio Cortázar, autor povídky, která sloužila jako předloha k nesmrtelnému filmu Michelangela Antonioniho Zvětšenina, viděl analogii v povídce a fotografii: „Obě z reality vystřihnou fragment a dají mu určité ohraničení, ale tak, že tento fragment působí jako rozbuška, jež otevírá dokořán skutečnost daleko širší…“ A právě Cortázárovo srovnávání povídky a fotografie mě dovedlo k pochopení, co přimělo fotografa Jana Suchardu, autora tří fotografických publikací o Islandu, k napsání povídek inspirovaných touto zemí. Za dlouhé roky cestování po tomto magickém ostrově, seznamování se s životem jeho obyvatel a zajímavou historií, vnímání až mystické islandské krajiny a následném zpracovávání fotografického materiálu se mu v hlavě rodily příběhy, které se jednoho dne rozhodl převést do povídek. Povídek inspirovaných Islandem, zemí, kde můžete potkat elfy a mluvit s kameny, stačí jen být vnímaví a správně naladěni. Ale také zemí, která možná způsobí, že po návratu domů nespatříte v zrcadle sebe, ale tvář někoho jiného…

Jana Jakšová
předsedkyně Klubu islandskych fanatiků

 

Cena 150.- Kč
Knížka je k dostání u všech dobrých knihkupců nebo ji lze objednat zde.
 

Kniha bude pokřtěna na 17. Islandském dni v Praze v Mětské knihovně 30. března 2019. Jak jinak, než islandským brenivínem.

 

Přebal knížky a ukázka stránek

 

Z ohlasů...

Přečteno jedním dechem, zařazeno mezi knížky, ke kterým se určitě budu vracet.
Je úžasné setkat se s textem, který vyjadřuje mé myšlenky a mé pocity.
Děkuji.
Jana Jo.....

 

Knížka famózní, četl jsem ji už vícekrát, pokaždé se mi zdá že tam něco přibylo, co jsem si před tím nevšiml, je tam toho moc mezi řádky, /já bych o vánocích do Dupavíku moc chtěl …např./
...  a už se těším na pokračování v dalších dílech.  A ty smutné to tam patří.
Jiří H...

 

K povídkám Setkání musím říct jednoznačně "skvělé"! Netušil jsem, že takhle píšete - velké překvapení a nadšení, prostě bomba!
Je to tím, že za ta léta, co jezdíte na Island, píšete jako Islanďan? Celkem běžné denní situace a v posledních pár větách pointa, obracející mnohdy všechno na ruby? Měl jsem z Vašich povídek ještě silnější dojmy než z Gyrdira Elíassona, možná i proto, že přece jen situace cestovatele, putujícího po Islandu, jsou jinému návštěvníkovi ještě bližší, než situace běžného života Islanďana.

Tím, že jsem na Islandu několikrát byl a znám některá místa z Vašich povídek, jsem měl při čtení často až fyzický pocit, že jsem tam s Vámi, resp. strašnou touhu tam teď a hned zase být.
Třeba hned v té první - Povídce - před pěti lety jsme se synem také stáli na Reynisfjallu a dívali se shora na lidičky na pláži a na útesy Reynisdrangar, a tak mě až bylo zle, když jsem si při posledních větách představil skočit dolů.
Oceňuji i mnoho faktických a historických informací zakomponovaných do textu, člověk se dozví zase mnoho nového.
A mimo jiné, na Windows 10, moderní auta, přeplněná elektronikou a turisty, fotící selfíčka na všech možných i nemožných místech, mám úplně stejný názor jako Vy. Moc jsem se bavil.
... 
Takže za mě knížka opravdu super, už dlouho mi nějaká nepřinesla takový zážitek a už dnes bych prosil pokračovat a psát další!
Lukáš T.

 

...Využívám též příležitosti, abych Vám řekla, že knížka Vašich povídek se mi fakt moc líbila.
Jiřina Sl...

 

...pred nikoľkými dňami som dočítala Vašu knížku Setkání. Vďaka Vám som sa v myšlienkach opäť raz vrátila na toto fascinujúce miesto našej planéty. ... Knížku som čítala na viackrát. Príbehy si žiadali čas na zamyslenie, snenie, spracovanie. Ani jeden som nechcela nechať odísť rýchlo. Každý jeden ma pohladil na duši a zanechal svoju stopu.
Jana Ko..., Bratislava

A kdyby někoho zajímalo...

... kde se odehrávají příběhy jednotlivých povídek smiley