Island autem 4x4...

V letech 2009 a 2011 vyšly dvě moje knížky věnované vnitrozemí Islandu - Island autem
a Průvodce islandským vnitrozemím. Druhá byla rozšířeným vydáním první.Vzhledem k tomu, že obě knihy jsou již vyprodané a zejména proto, že na Islandu v posledních letech došlo ve vnitrozemí Islandu
k mnoha  změnám, připravil jsem zcela novou knížku jak uspořádáním, tak obsahem - průvodce vnitrozemím s názvem Island autem 4x4.

Formát 119x163 mm, počet stran 144, plnobarevná, tištěná na křídě, vázana
v laminovaných deskách.

Cena 100.- Kč.

Kniha byla oficiálně uvedena na trh 9. dubna 2016 na Islandském dni v Městské knihovně v Praze.

Je běžně k dostání u dobrých knihkupců, nebo si ji můžete objednat na mailu
jas(zavináč)jas-hrotovice.com.

Jaké jsou vnitrozemské cesty?
Vnitrozemské cesty mají před číslem ještě písmeno F – to značí, že jsou určené jenom pro auta 4x4. I když většinu těchto cest lze absolvovat běžnými SUV, jako je např. Toyota RAV, Hyundai Santa Fe, Land Rover Freelander aj., některé si vyžadují opravdové off roady, vybavené redukcí a pokud možno i zvýšeným sáním. Pokud má silnice číslo (je značena i na ukazatelích žlutou tabulkou), stará se o ni stát, resp. správa silnic. A taková státní péče znamená, že ji na jaře projede buldozer či grejdr a vyrovná největší prohlubně či odstraní „závaly“ po jarním tání. Pokud silnice číslo nemá (její ukazatele mají modrou barvu), pak jde o tzv. silnici neoficiální, která sice existuje, ale o níž se nikdo nestará. Tady můžete očekávat úplně všechno a je jenom na vás, zda se na ni vydáte. Některé silnice jsou označeny ještě tabulkou s nápisem Torleidi – to značí velmi obtížné a nebezpečné cesty, určené pouze pro speciálně upravená terénní auta.
Obecné pravidlo pro cestování po vnitrozemí říká, že by nečíslované cesty a cesty torleidi měly být absolvovány pouze v koloně nejméně dvou vozidel. S výjimkou brodění řeky Krossá jsem všechny cesty projel osamoceným vozidlem. Můj průvodce islandským vnitrozemím by tedy mohl nést název Průvodce osamělého řidiče 4x4 po vnitrozemí Islandu.
 
Co je ve vnitrozemí nejobtížnější?
* přejezdy lávových polí a kamenitých úseků. (Někdy hledání optimálního směru průjezdu trvá déle, než vlastní jízda.)
* průjezdy úseků s hlubokým pískem. (Např. na silnici F 910 je tento úsek dlouhý 30 km.)
* brodění řek, zejména ledovcových, které mají kalnou, zcela neprůhlednou vodu. (Pod hladinou se mohou skrývat balvany, hluboké díry, naplavený písek ap. a to všechno může znamenat „konečnou“.)
* vzdálenost čerpacích stanic pohonných hmot. (Pokud jedete napříč Islandem, pak dvě nejbližší benzínky jsou od sebe 268 km. A protože ve vnitrozemí prakticky neexistují možnosti objížděk neprůjezdných úseků, je možná cesta pouze vpřed anebo zpět. V každém místě trasy byste měli mít tolik benzínu či nafty, aby to umožnilo spolehlivý „ústup z bojiště“.)

 

 

 

Ukázka stránek

 

Jeden z ohlasů na knížku Island autem 4x4

Dobrý deň p. Sucharda,

kúpil som si Vašu publikáciu Island autem 4×4 a chcel by som sa Vám veľmi poďakovať za jej vydanie, som z nej nadšený a od piatka som ju celú prečítal už 2x.  Ide naozaj o ojedinelý počin, keďže ani v angličtine som nič podobné nenašiel, ktoré by išlo do takej hĺbky resp. ktoré by vôbec túto tému nejak relevantne spracovávalo (s výnimkou zopár strán všeobecných informácií). Takisto s výnimkou zopár diskusných fór ohľadom najexponovanejších (ak sa to tak dá nazvať) ciest vnútrozemia, informácie nie sú dostupné ani na internete. Táto publikácia by mala byť v každom kníhkupectve  (nielen) na Islande, keďže je úplne jedinečná.

Čo oceňujem je cit a rešpekt k prírode a k Islandu, ktorý je vidno z každej stránky a z každej fotografie. Bohužiaľ, trendom sú buď preexponované a vyphotoshopované a upravené "nereálne" fotky Islandu (ako by to tak úžasná krajina ako Island potrebovala....samotná neupravená fotografia Islandu je viac ako uchvacujúca), väčšinou od ľudí, čo tam boli v lete na týždeň a pol a sú odborníci na Island, príp. k prírode neúctivé správanie, ktoré ľudia ešte publikujú a chvastajú sa ním, kde často okrem prírody ohrozujú ľudia nielen seba ale aj iných (viď. motorkou na ľadovec, kempovanie na miestach, kde ľudia nemajú čo robiť a pod.). Je neskutočne potešiteľné nájsť takú publikáciu urobenú s citom a s láskou k Islandu.

Ak by som mal jednu malú výhradu, tak by mohlo byť v knihe viac máp, aby si to človek vedel predstaviť aj presnejšie na mape. To berte len ako naozaj minimálnu výhradu. Inak opis ciest je výborný, podrobný a o fotografiách som písal už vyššie.Klobúk dole, pred publikáciou, ktorú ocenia naozajstní milovníci Islandu.   

Prajem veľa úspech v osobnom a pracovnom živote a veľa ďalších zážitkov spojených s Islandom.

S pozdravom,

Róbert Ružbašán,

Košice

 

Poznámka autora:

Robert má pravdu, podrobné mapy v knížce by byly plus, jenže to má háček - mapy jsou chráněné autorskými právy, která ctím, a jejich zakoupení pro použití v knížce by náklady na výrobu zvýšily natolik, že by knížka byla neúměrně drahá. A navíc předpokládám, že každý, kde se do vnitrozemí vydá, si koupí mapu vnitrozemí vydanou na Islandu. Nejlépe Hálendid 1:300 000, nebo pak "stovkové" mapy, které jsou již dostupné pro většinu oblastí Islandu.

 

A nedávný ohlas:

Diky vasim skvelym pruvodcum byla nase prvni cesta vnitrozemim Islandu, nejen po F26 uzasnym zazitkem . S uctou  Pavel Valek